Table '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired varan mangrovový
logovaran mangrovový

varan mangrovový
Varanus indicus


Třída: plazi   -   Řád: šupinatí   -   Čeleď: varanovití   Jedná se o šedozeleně zbarveného plaza se světlými a tmavými tečkami. Obývá především tropické lesy, pobřežní moře a mangrovové bažiny. Vždy se zdržuje u vody, kde se může schovat, protože je dobrý plavec. To však není jeho jediná přednost, umí také dobře šplhat a hrabat. Samice snáší asi 10 vajíček, ze kterých se po 152 - 199 dnech líhnou malí dráčci. Sliny varanů jsou mírně jedovaté a mají značné množství ostrých zubů, proto kousnutí od takového macka jako je samec, nebude nic příjemného.

 

 Velikost:  1 - 1,5 m
 Počet mláďat:  1 - 3, nejčastěji 2
 Potrava:  Hmyz, ryby, ptáci, plazi a drobní savci
 Výskyt:  Austrálie, Papua Nová Guinea a některé okolní ostrovy

     V centru máme jeden pár , který uzpěšně vyvedl již několik mláďat. Krmení dostávají dvakrát týdně a na jejich jídelníčku se nejčastěji objevují myši, sarančata a křepelky s vejci. Za normálních okolností nejsou nikterak agresivní, ba dokonce se nechají drbat, ale běda když mají zrovna hlad, to když člověk otevře terárium, už jsou nastraženi a musíme dávat pozor na to, aby si nespletli ruku s myší. Potravu přijímají z ruky a při zachování obezřetnosti se ho nemusí bát ani naši malí účastníci kroužků.

 

 Fotografie:

varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový
varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový varan mangrovový
varan mangrovový varan mangrovový

 


Tomáš Novák


28. 01. 2011 | Vytisknout článek | |
Hlavní stránka
RSS

© Přírodovědné centrum Hradec Králové 2010 -


ZČ Asociace Brontosaura Quito
Bezručova 1468
Hradec Králové
500 02