Table '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired kosman zakrslý
logokosman zakrslý

kosman zakrslý
Callithrix pygmaea


Třída: savci   -   Řád: primáti   -   Čeleď: malpovití     Tento druh opice je vůbec nejmenším na světě. Dorůstá 15 cm v těle a přibližně 20 cm je ještě ocas. Tento drobeček váží pouhých 120 g, mláďata dokonce jen 15 g. Patří do skupiny drápkatých opic, jelikož mají na všech prstech (kromě palce zadní nohy) drápky, které jim pomáhají udržet se na kůře stromů. Mají hnědě zbarvenou srst se zelenavým nádechem. O mláďata se starají oba rodiče. Matka má mláďata na krmení a otec obstarává takový menší autobus. Pokud již mláďata měli, tak se také účastní výchovy a nošení nových mláďat.

 

 Velikost:  délka těla 12 - 15 cm, délka ocasu 17 - 23 cm
 Váha:  110 -140 g
 Počet mláďat:  1 - 3, nejčastěji 2
 Potrava:  Ovoce a zelenina, hmyz
 Výskyt:  tropické lesy Brazílie, Ekvádoru a Peru

 

     U nás dostávají opičky jídlo dvakrát denně. V dopoledním krmení všechny dostávají kaši obohacenou o vitamíny a v odpoledním krmení ovoce a zeleninu dle aktuálních možností. Velmi rádi mají také piškot jako zpestření jídelníčku. Nepravidelně také dostávají nejrůznější hmyz (moučné červy, sarančata, cvrčky, ...). Samozřejmě, že v jejich ubikaci nechybí napáječka s čistou vodou. Mláďata od těchto dvou rodičů máme poprvé, ale věříme, že se jistě opět zadaří další přírůstek do rodiny.

 Fotografie:

kosman zakrslý
kosman zakrslý
kosman zakrslý
kosman zakrslý
kosman zakrslý
kosman zakrslý

Tomáš Novák


28. 01. 2011 | Vytisknout článek | |
Hlavní stránka
RSS

© Přírodovědné centrum Hradec Králové 2010 -


ZČ Asociace Brontosaura Quito
Bezručova 1468
Hradec Králové
500 02