Table '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired kosman bělovousý
logokosman bělovousý

kosman bělovousý
Callithrix jacchus


Třída: savci   -   Řád: primáti    -   Čeleď: malpovití     Kosmani patří mezi takzvané drápkaté opice, jejichž název vznikl podle poměrně dlouhých nehtů připomínajících drápky. Tyto nehty jim velmi napomáhají při šplhání, a proto opičáky naleznete v korunách vysokých stromů brazilských pralesů, odkud slézají pouze pro krmení. Jejich stravou jsou nejrůznější druhy ovoce, zeleniny, oříšků, sladké smůly a dalších dobrot co kde naleznou. Jídelníček si neváhají zpestřit i hmyzem, což je pro ně dobrým zdrojem bílkovin a v některých případech uloví i menší ještěry a savce. Opice má šedou barvu s bílím páleném a výraznými bílými chlupy okolo uší. Běžně žijí v rodinných tlupách, kde starší mláďata pomáhají s výchovou mladších a když dospějí, opouštějí skupinu a vytvářejí si svou vlastní. Samice rodí většinou dvě mláďata, která následně dostává otec, aby samice měla po porodu klid na zotavení se. Samec a případná starší mláďata vozí své nejmenší sourozence na zádech a k matce se vrací pouze na krmení. Díky tomuto vysoce sociálnímu cítění, se starší mláďata učí starat o svá vlastní a když opustí skupinu, jsou plně připravena k životu. Všechny drápkaté opice spadají pod ochranu CITES, a proto je nutné mít k nim správnou dokumentaci, jinak by jejich vlastník napomáhal černému trhu a hrozila by mu velká pokuta.

 Velikost: asi 45 cm (2/3 ocas)
 Váha: 230 - 250 g
 Počet mláďat 1 - 3
 Potrava: ovoce a zelenina, hmyz
 Výskyt: tropické lesy Brazílie

 

     V centru dostávají kosmani stravu dvakrát až třikrát denně. V ranním krmení je na jejich jídelníčku kaše, do které jsou přidány vitamíny, což zajistí jejich bezproblémový přísun do těla. V odpolednách hodinách se na řadu dostává ovoce a zelenina, kde převažuje banán a jablko, jakožto základ potravy a doplněno je nejrůznějšími dalšími druhy dle aktuálních možností. Jednou za čas dostávají hmyz (sarančata, cvrčky, šváby, čercvy, ...) pro doplnění bílkovinných zásob. V jejich ubikaci nesmí samozřejmě chybět napáječka s čistou vodou a alespoň dvě budky, aby si každý z páru mohl zalézt do své v obdobý, kdy by se zrovna neměli příliš v lásce. Další neodmyslitelnou soušástí je dostatek větví, po kterých budou moci opice vesele pobíhat.

 U těchto opic je umístěna kamera a vy se můžete na její záběry podívat od 9:00 do 21:00


 Fotografie:

Kolektiv Přírodovědného centra


23. 04. 2012 | Vytisknout článek | |
Hlavní stránka
RSS

© Přírodovědné centrum Hradec Králové 2010 -


ZČ Asociace Brontosaura Quito
Bezručova 1468
Hradec Králové
500 02