Table '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired komba ušatá
logokomba ušatá

komba ušatá
Galago senegalensis


Třída: savci   -   Řád: primáti   -   Čeleď: kombovití     Komby jsou stříbrošedé až tmavě hnědé poloopice pocházející z afrického kontinentu. Žijí v samičích skupinách v suchých lesnatých krajinách a v savanách. Díky svým velkým očím, uším (jak by řekla Karkulka) a dlouhému ocasu jsou velice sympatičtí. Velké oči jim slouží k dobrému nočnímu vidění a velké, na čtyřikrát ohýbatelné ušní boltce ji zase zaručují výborný sluch což je nepostradatelný předpoklad pro noční lov hmyzu. Mají silné zadní končetiny, které jim umožňují velice rychlý skákavý běh, a dlouhý ocas jim pomáhá v kormidlování. Nejpodstatnější složku potravy tvoří hmyz, dále pak jiní malí obratlovci, ovoce, květy a míza stromů. Vzhledem k tomu, že jsou nočními zvířaty, přes den spí stočené v hnízdě mezi hustými větvemi keřů nebo stromů. Své území si značkují močí, nanášenou na packy. Mláďata mohou mít až dvakrát do roka v počtu jednoho až tří. Ta mají polozavřené oči, a proto je matka nechává v hnízdě, nebo přenáší v ústech a nechává na vhodných větvích.

 Velikost:  14 - 21 cm v těle, 20 - 30 cm ocas
 Váha:  150 - 300 g
 Počet mláďat:  1-3 dvakrát ročně
 Potrava:  hmyz, míza akácií, ovoce
 Výskyt:  od Senegalu po Tanzánii

     U nás jsou komby umístěny v teráriu nad kosmany bělovousými kde nemají přehozený režim, tudíž vycházejí ven v noci. Pro návštěvníky máme možnost návštěvy po předchozí domluvě, nebo se můžete podívat na on-line přenos od 21:00 do 9:00 a v denní dobu na již zmíněné kosmany.

 U těchto poloopic je umístěna kamera a vy se můžete na její záběry podívat od 21:00 do 9:00


 Fotografie:

Tomáš Novák


28. 12. 2012 | Vytisknout článek | |
Hlavní stránka
RSS

© Přírodovědné centrum Hradec Králové 2010 -


ZČ Asociace Brontosaura Quito
Bezručova 1468
Hradec Králové
500 02