Table '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repairedTable '.\pchk\rs_stat_ip' is marked as crashed and should be repaired vakoveverka létavá
logovakoveverka létavá

vakoveverka létavá
Petaurus breviceps


Třída: savci   -   Řád: málozubí   -   Čeleď: vakoveverkovití     Jedná se o malé, šedé až šedohnědé zvíře jehož největší zvláštností je schopnost plachtit. Tuto schopnost vakoveverky získaly díky bláně, kterou mají nataženou mezi přední a zadní končetinou. Délka skoku vakoveverek se pohybuje nejčastěji do 20 metrů, ale jsou schopny doplachtit až 60 m. Dlouhý ocas vakoveverek potom slouží ke kormidlování jejich letu. Několikrát již byla zaznamenána i otočka do tvaru písmene U, kdy přistála na stejném stromě, ze kterého vyskočila. Tito vačnatci žijí ve skupinách čítající až 8 jedinců. Přes den se ukrývají v dutinách stromů tropického lesa a v noci se vydávají za potravou. Vzhledem k jejich všežravosti je potrava poměrně rozmanitá. Vakoveverky si pochutnávají na míze stromů, nektaru z květin, ovoci, ale i hmyzu nebo drobných obratlovcích. Jakožto vačnatci, mají zvláštní způsob rozmnožování. Mláďě se vyvíjí pouhých 16 dní a poté vylézá do vaku, kde se přisaje na mléčnou žlázu a vyvíjí se dále.

 Velikost:  16 - 21 cm + ocas delší než tělo
 Váha:  90 - 150 g
 Počet mláďat:  obvykle dvojčata
 Potrava:  ovoce, zelenina, hmyz
 Výskyt:  Austrálie, Indonézie, Papua-Nová Guinea

 

     V našem centru máme vakoveverky již řadu let a za tuto dobu se podařilo odchovat mnoho mládat. Jako základ krmné misky používáme kaši obohacenou vitamíny, kterou dostávají i naše opice, dále pak ovoce a zeleninu dle aktuálních možností. Nepravidelně také dostávají hmyz, nejčastěji moučné červy, nebo zoophobase, sarančata, případně cvrčky. Vzhledem k jejich noční aktivitě mají přehozený režim dne a noci, aby byly spatřitelny návštěvníky během dne.


 Fotografie:12. 11. 2014 | Vytisknout článek | |
Hlavní stránka
RSS

© Přírodovědné centrum Hradec Králové 2010 -


ZČ Asociace Brontosaura Quito
Bezručova 1468
Hradec Králové
500 02